9 Eylül 2010 Perşembe

2011 Yılında Sözleşmesi Bitenler


Trabzonspor'un hayatında yaşayacağı en zorlu yılı 2011 olacak desem, hatta Ahmet Çakar gibi; "Beyler bakın, Trabzonspor'un kaderi ocakta yazılacak. Ya şampiyon olurlar ya da 5."desem de gayet sağlam temeller üzerinde bir iddia olur. 2011 yılında sözleşmesi biten isimleri yazmadan önce 2-3 cümle ile genel anlatmak gerekirse; "Yıllık 20-25 Milyon Euro maliyetle çok kaliteli bir ekip kurulup, ilk 4'e oynanabilir veya bu isimler içerisinden direkt ilk 11'e yerleştirebileceğin oyuncularla güçlendirebilirsin. Hatta iş bitirebilen bir yöneticin varsa şampiyonluğu bile garantileyebilirsin."

Malum, Bosman Kuralları, Fifa'nın kararları, ülke federasyonlarının kararları, geçici lisanslar gibi etmenlerin hepsi futbolcuların özgürce takım değiştirmesi için varlar. Bu varlık da kulüpler için zorluk demek. 2011'de sözleşmesi biten futbolcu demek, 2011'in 1 Ocak gününde bu futbolcularla kulübünü hiiiç mi hiiiç dinlemeden anlaşabilirsin demek. Kulüpler için baş ağrısı, elden bedavaya oyuncu kaptırmak demek. Kim kimi kaybedebilir veya alabilir yazayım istedim.

Mevkii mevkii gitmek daha iyi olur.

Kaleci

Onur Recep Kıvrak ; Martin Luther King gibi "I have a dream" diye haykırmak istiyorum adını her duyduğumda. Hayalim; üzerinde Galatasaray arması bulunan 1 numaralı kaleci kazağı ile Aslantepe'de maça, Florya'da da Claudio Taffarel ile antremanlara çıkması. Ama çok çok zor bir olasılık Onur'u Trabzonspor'dan koparabilmek. Şenol Güneş ile beraber iken hem de çok zor. Hatta Trabzonspor'un Umut'u satmak istemezken yurtdışına kaptıracağı bir isim bile olabilir.

Serdar Kulbilge ; Yaşadığı sakatlık, Fenerbahçe'den çok para istemesi sebebiyle sözleşme yapılmaması vs. vs. Her zaman kalede iyi duran bir isimdir. Standartı vardır. İyi konsantre iken zor gol yer. 4 büyüklerden birine geri döner mi bilemem ama Trabzonspor, Onur'u kaptırırsa bir ihtimal işte. O'nun da artık ne kadar böyle riskler alacağına bağlı.

Dimitar Ivankov - Suleyman Hamidou - Ömer Çatkıç; Yaş ortalamaları 35. Dante gibi ortasındalar mı ömürlerinin bilemem ama futbol hayatlarının sonlarına geliyorlar. Hamidou hala Milli Takım'ına gidiyor, Ivankov hala gol atıyor, Ömer ise zaman geçirme konusunda hala 1 numara. Belki de son transferleri olacak bu transfer dönemi.

Diğer İsimler ise Kenan Hasagic - İlker Avcıbay - Vanja Ivesa - Oğuzhan Bahadır. Takımlarında sözleşmelerini yenilerler mi bilmiyorum ama İ.B.B'nin bu karambolde İlker'i alması sürpriz olmayabilir. Ivesa ise Es-Es açısından önemli.
Defans

Egemen Korkmaz; Yaşı 27. Ersun Yanal döneminden önce 3 büyükler açısından belki denebilecek bir isim iken, Ersun Yanal döneminden sonra "niye aldınız" denmeyecek bir isim haline geldi Egemen. Trabzonspor'un dertleri Onur'la başlıyor ama Egemen ile bitmiyor.

Lucas Neill; Yaşı 32. Galatasaray'ın 2 sene daha defansını emanet edebileceği Aussie. Bırakılmamalı. Hatta genç takımların defanslarını bir araya toplayıp Lucas'tan 1 saat ders almalı.

Giray Kaçar; İlhan Eker ile beraber Oftaş zamanlarını bilen bilir. Oyun merkezini kendi yarı sahasına kurmak isteyen her takım için oldukça iyi bir stoperdir. Alternatif olarak iyidir. İlk 11'de de sırıtmaz. Zaman zaman sağ bekte de oynar.

Orhan Şam; Busker'in hayallerinin sağ beki. Yıllardır Galatasaray sağ kanadını Orhan Şam ve önünde bir isim şeklinde hayal eder. Orhan Şam - Sabri Sarıoğlu olsa gayet savunma - hücum dengesi açısından iyi olur. Tabii bu gözler Abdel Kader ve Sabri kanadını izledikten sonra...

İ18; Q7 bahane, İ18 şahane. İsmail'e yazık olacak arkasında. 2 sene daha gider İbo.

Diğer İsimler
ise Sedat Bayrak ve Abdurrahman Dereli ikilisinin, Bucaspor ligde kalırsa Bülent Uygun kıskacında olacağı çok açık. Çünkü 34-35'lik Tomas'a emanet göbekleri. O da 1 senelik. 1.97'lik stoper Luka Vucko'nun da Es-Es defansı açısından önemi var. Galatasaray maçlarının belalısı, anlamsızca da sağ bekte oynayan K.A. yani Koray Arslan'da boşta kalacak isimler.

Gökhan Zan ise sakatlığı sebebiyle son anda listeden çıkartıldı. O'nun da sözleşmesi bitiyor.

Orta Saha

Fabian Ernst; Selçuk - Ceyhun denilirken sessiz ve derinden görülmeyen bir isim Fabe. Yanında bir partneri olduğu zaman mükemmel bir isim. Olmasa da mükemmel. Ama 90 dakika da her yere yetişemiyor tek başına iken. Alman Ernst candır.

Ceyhun Gülselam; Trabzonspor'un dertleri bitmez dedim ya, bitmiyor. 2 stoper, 1 kaleci derken 2 de orta saha derdi var. Dünya futbolunun giderek "üstün ırk" fiziğine ulaştığı bir zamanda uzun boylu, fizikli, ayağı düzgün bir isim bulup, onu geliştirebilmek ve kullanmak büyük iş. Ceyhun'u alıp, O'nu iyi kullanabilmek, daha önemlisi bedavaya alabilmek önemli bir iştir.

Selçuk İnan; Manisaspor'un efsane bir kadrosu vardır. 2005 - 2006 sezonunun 18.ile 34. haftaları arasında top oynayan Vestel Manisaspor'un kadrosuna bir bakın derim sadece. O kadronun sivrilip bir yerlere dağılan ve Ersun Yanal'ın Manisaspor'dan sonra bırakmadığı isimlerden. "Her eve lazım"gillerden anlayacağınız.

Yekta Kurtuluş; Yılmaz Vural'ın; "bir yere oynatacak 2 adamınız var ise ve ikisinden Türk olan en az diğeri ile aynı kalitede ise Türk olanı oynatırım, kötüyse de oynatarak iyi olması için Türk olanı oynatırım, kalitesiz yabancıya ne hacet" fikrinin kazandırdığı bir orta saha Yekta. Galatasaray - Beşiktaş - Fenerbahçe maçlarında attığı, attırdıkları ile sahip olduğu oyun zekasını gösterdi. Oyunu ile de gösterdi. İyi bir seçim olur.

Ekrem Dağ; Yanılmıyorsam, Mustafa Denizli'nin; "Köprüden geçerken takımdan yollayacağım ilk isim olarak Ekrem'i düşünmüştüm" sözlerini duymuştum bir yerde. Hocasına mı inat yaptı bilmiyorum ama sağ bek, sol bek, ön libero, sağ açık, sol açık her yerde oynadı. Yetmedi üstüne Eskişehirspor deplasmanında golcü de oldu. Joker denilen şey Ekrem'den sonra tekrar düşünülmeli.

Ivan Ergiç; Şaşırdım. 2 senelikmiş sözleşmesi. Bursaspor'u Batalla ile beraber yükselttikleri çıta ortada. Bursa bırakmasa iyi eder.

Hüseyin Cimşir
; Bir şey demiyorum.

Barış Özbek; ... (Asıl buna bir şey demiyorum)

Şener Aşkaroğlu; Rizespor'da Yılmaz Vural ile forvet arkası oynayıp Fenerbahçe'ye 90.dakikada golü atan da O, Manisaspor'da Yılmaz Vural ile bek oynayıp Galatasaray'dan 6 tane yiyen de O. O işte o.

Diğer isimlerden ön planda olanlar ise sakatlığı ve Sevilla'yı bir türlü atlatamayan Uğur Boral ilk isim. Yiğit İncedemir, Saidou, Musa Aydın ve Olcan Adın da var ayrıca. Doğa Kaya ismi de bir yere not edilmeli.

Forvet

İsimlerden önce 2-3 kelime etmem gerekli. Öyle isimler ki, 3 büyüklerin 4 kilit ismi var. Aralarında bir transfer hamlesi olsa öyle 2-3 günde gündemden düşmez. Hep konuşulur. 2011'de sözleşmesi bitenler kimler mi?

Alex de Souza; Aykut Kocaman'ın sezon sonu O'na teşekkür edip, sözleşme yenilemeyeceği ortada. Aldığı parayı verebilecek bir Avrupa kulübü olmadığı da ortada. Ama Alex varsa sorun yok. Sistemleri kendisine bağımlı kılabilen, koşmadığı 88 dakikanın ardından kalan 2 dakikada maçı çevirebilen bir adam Alex. Alex işte.Harry Kewell; Galatasaray yönetimi bu adamla sözleşme yenilerken diyecek ki; "İstediğin kadar kalacaksın ama alt yapıda oynayan gençlere her hafta 1 saat boyunca ders vereceksin." Harry Kewell candır. "I love you Hagi"den sonra en içten tezahürata mazhar olmuştur. O başkadır.Bobo; Beşiktaş'ın santrafor tarihi yazımda yazmıştım Bobo'yu. Bonservissiz muhtemelen gideceği takıma imza atmak için Ocak ayını bekliyordur. Ev felan da bakmıştır. Bu kadar genç, bu kadar fiziği yerinde bir adamı bedava kapan takım büyük iş yapacak.

Semih Şentürk; Gidecekti, gidemedi. Muhtemelen son transfer trenine binip Almanya veya Hollanda'ya gidecek, orada 10 gol üstü için çabalayacak, koşturacak, gollerini de atacak.

Diğer isimler ise bildik Anadolu Takımları arasında dönüp duranlar. İlgi çekici isim ise Yannick Kamanan. Fiziğine göre hantal değil. Uzaktan iyi vuruyor. Uzun boylu. Önemli bir hamle olur. Tita, Veysel Cihan, Mehmet Yılmaz, Herve Tum ise dönüp duracak bir yerlerde. Mehmet Çakır ise yine "devlet dairesinden özel sektöre çıkmam" fikrinin yılmaz öncüsü olarak Ankara dışına çıkmayacak.

Ben nacizane bir 4-3-1-2 kurdum bu isimlerden. Başlarına Cavcav opsiyon kullanmazsa Thomas Doll'u de getirirsin. Alman stili bir 4-3-1-2 ile gayet iyi maçlar çıkartırlar.

Onur - Orhan Şam, Neill, Egemen, İ18 (Ekrem Dağ) - Ceyhun, Ernst(Ergiç), Yekta(Selçuk) - Alex - Kewell, Bobo (Semih sonradan girmezse olmaz)

Yedeklere de Serdar Kulbilge, Giray, Ergiç, Koray, Doğa Kaya'yı yazacaksın. Yaratıcılığı Alex - Kewell'a kalmış olsa da takım savunması oldukça sağlam, dinamik bir kadron olacak. Doll olmazsa Denizli'yi getireceksin, bu kadroyu 34 hafta 1-0'lar ile şampiyon yapsın. Yapabilen menajerlik oyunlarında bir denesin işte en azından.

Erken oldu mu? Evet. Ama transferin günü, ayı, saati yok. Hiç bir şey olmazsa, yönetimde transfer hamlelerini yapanlardan birisinin tanıdıkları hasbelkader görür, görür de kanına gireriz, aklında 2-3 saniye bir isim dolaşır, belki yol haritası olur. Olmasa da işte oldu derler.

Blog içi not; Busker, Şener Aşkaroğlu'nu sol bek oynatsın.

0 yorum: