28 Mayıs 2010 Cuma

Bedava Transfer İmkanları || #2 İşte Premier Lig Bu


Haldun Üstünel'in Harry Kewell'ı getirmesi ile, Lucas Neill için İngiltere'den gelmemesi ile aşina olduk İngiltere'ye. Kolay kolay kimseyi getiremezdik İngiltere'den. Gelmezlerdi de zaten. Şimdilerde; özellikle Euro 2008 maceramız, Fenerbahçe'nin Chelsea karşısındaki oyunu ve çeyrek finali, Türkiye'de oynayanların da Ulusal Takım'larında da rahatlıkla forma bulması, İspanya'dan naklen yayınlar derken artık geliyorlar. Peki, bonservissiz kim gelir onları yazayım madde madde.

1- Joe Cole; Belki de Ada'nın ilk sırasındaki isim Cole. Mou'nun sisteminin prensi olmuştu. Bir kanatta Robben, diğer kanatta Cole ile önlerindeki Drogba ile herkesi devirmişlerdi. Uzun süren sakatlıklarının handikapını çok çekti. Scolari'nin çok oyunculu orta saha prensipinde önce kayboldu, sonra Ancelotti döneminde tekrar sakatlık ve Malouda'nın formu derken görünmedi ortalarda. Tabii uzun süren sakatlığı başrolde yine. Sözleşmesi bitiyor bu sene. Tottenham'a gidecek deniyor. Nereye gideceğini belki kararlaştırmıştır ama İngiltere'nin en gözde ismi kendisi. Şampiyonlar Ligi ve ilk 11'in değişmezi olması ilk istekleridir. Hakkıdır da.

2- Michael Ballack; Alman Panzeri. Kendisini böyle tanımlarım hep. Bir de kaybedilen finallerin adamı olarak... Çıktığı hemen hemen her finali kaybetmiştir oynadığı takımlar. Aklınıza gelen her finalde bir kaybı var Ballack'ın. Ama bu onun takım lideri, yıldız futbolcu olduğu gerçeğini değiştirmez. Orta sahadır. Hücumda da savunmada da vardır. Ön direğe kes vursun kafayı. Ya da bırak korneri kullansın atsın kafana. Frikik atar. Takım kaptanıdır. Muhtemelen Almanya'ya döner ama 2 numara olmayı hak eder. Tek dezavantajı 34 yaşında olması.

3- Martin Petrov; Kağıt üzerinde, fantezi futbol kadrolarında, akla gelen sol kanat dendiğinde aklıllara gelen ilk isimlerdendir benim için. Giggs, Kewell, Robben, Petrov... Atletico Madrid zamanlarında "çok iyi kadro kurdular, sağda Maxi, solda Petrov ileride Kezman ve Torres. Harika oldular" düşüncemi mahfetmişti Atletico ama Petrov yine de Premier Lig'e attı kendisini. Sol kanatta eskisi kadar görülmese de iyi bir sol kanattır. Sürekli bilek sakatlığı ve aşil tendonu ara ara kendisine sıkıntı yaşatsa da Man.City'nin bu bolluğunda kendisini başka takıma atar. Bakarız, Haldun Üstünel, Kewell ile anlaşmayıp O'nu getirir.

4- Fabio Aurelio; Çağlar Birinci karşılığında bütün altyapıyı vermek yerine alabilirdi Galatasaray. İstikrarlıdır. Sol bektir. Savunma yapmanın yanı sıra hücumda da bulunur. Zaman zaman bekin önünde de yer alabilir. Gider Old Trafford'da da baraj arkasına topu keser. Öyle güzel bir bektir Aurelio. Sao Paolo, Valencia ve Liverpool kariyerine sahip bir sol beki kim istemez ki... 30'unda Fabio.

5- Patrick Vieira; 35'ine gelmiş Patrick. Orta sahanın futbol efsanesi. Duvar. Fizik üstünlüğü denince akla gelen. Anlatmaya kelimeler yetmez. Orta sahada adamı yer bitirir(di). Ama eski hali kalmadı. Şu hali bile iş yapar ama İngiltere'de. Burada da yapar.

6- Manuel Almunia; Jens Lehmann'ın arkasında bekledi, bekledi. Sonra zamanla düşe kalka, yiye kurtara kaleciliğini üst seviyeye çıkarttı. Zaman zaman armutlaşsa da iyi bir kalecidir. Bir çok maçta takımının en iyisidir. Fabianski gibi bir ismin önünde ise kraldır. Sözleşmesi bu yaz bitiyor ama Arsenal bırakmaz kendisini.

7- Simon Davies; Tam bir Premier Lig futbolcusu. Ne akar, ne de kokar. Orta sahanın her 2 kanadında oynasa da en etkili olduğu yer sağ kanattır. Fulham'ın bu sene Uefa finalinde attığı golün de sahibi Davies. Ayağını çok iyi kullanır. Zaman zaman yaradana sığınıp sağlam vurur. Sözleşmesi bu senenin sonunda bitecek gibi görünmekte. Ama Fulham'ın onu bırakacağını düşünmemekteyim. Alan iyi iş yapar kendisini.

8- Yıldıray Baştürk; Arkadaş yaşıyor mu bilmiyoruz ama sözleşmesi bu sene bitiyor. Gelsin Türkiye'ye. Bulsun kendisine göre güzel bir takım. Güzel güzel oynasın. Takımını da bir seviye üste çıkartsın. Kendisi de rahat etsin.

Daha Sol Campbell, Mikael Silvestre, Ricardo Fuller'lar, Belletti'ler var ama kolay kolay gelmezler. Silvestre aslında iyi olur. Tabii bırakırsa İngiltere'yi.

0 yorum: